Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać miętę pieprzową?

mięta pieprzowaMięta jest często uprawiana w ogrodach ze względu na swój zapach, właściwości lecznicze oraz smakowe. Napar z liści ma świetne działanie przeciwkurczowe np. przy dolegliwościach żołądkowych, przeciwfermentacyjne i dezynfekujące. Przydaje się również w kuchni, gdzie może służyć jako dodatek do potraw. Mięta preferuje miejsca cieniste o podłożu ciężkim, dość wilgotnym i świeżym. Siejemy ją wiosną, na przełomie kwietnia i maja, lecz nie później niż do końca pierwszej połowy maja. Kwitnie od lipca do końca sierpnia. Pierwszy zbiór na ogół jest w okolicach drugiej połowy czerwca. Przy uprawie mięty bardzo ważne jest jej regularne odchwaszczanie, podlewanie, spulchnianie ziemi oraz  płytkie przysypywanie ścielących się łodyg.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także