Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać melon?

melonMelon należy do rodziny dyniowatych i w naszym klimacie jest uprawiany głównie w szklarniach, pod folią lub w inspektach. Preferuje miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru o podłożu próchniczym i  bogatym w składniki mineralne. Melon nie przyjmie nam się w ziemi ciężkiej, gliniastej i wilgotnej. Bardzo ważne jest, aby przed posadzeniem go glebę nawieźć nawozem azotowym, fosforowym oraz potasowym. Od tego, gdzie będziemy go uprawiać, zależy okres sadzenia. I tak w przypadku inspektu melon sadzimy pod koniec maja, bezpośrednio do gruntu - w połowie czerwca. Przy uprawie melona należy pamiętać o jego nawożeniu. Robimy to przed posadzeniem go, po dwóch tygodniach od zasadzenia oraz po rozpoczęciu kwitnienia.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także