Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać majeranek?

majeranekMajeranek jest jedną z bardziej popularnych roślin uprawianych zarówno w ogrodach jak i ośrodkach zielarskich, gdyż jest często stosowany w polskiej kuchni jako przyprawa do pasztetów, zup, sosów i jarzyn. Kwitnie dość długo, gdyż od lipca aż do pierwszych przymrozków. Majeranek wysiewamy z nasion pod koniec kwietnia prosto do gruntu. Może być on jednak uprawiany przez cały rok w szklarniach i doniczkach jeśli zadbany o odpowiednie warunki. Majeranek w ogrodzie preferuje miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, które mają podłoże lekkie, przepuszczalne, zawierające próchnicę i wapń. Przy pielęgnacji majeranku ważne jest jego regularne odchwaszczanie, podlewanie oraz spulchnianie ziemi w której rośnie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także