Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać lubczyk?

Lubczyk
Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która dość często występuje w naszych ogrodach, gdyż często stosowana jest w domowej kuchni jako przyprawa. Lubczyk osiąga wysokość 1,5 metra i ma silny zapach. Wysiewamy go z nasion w pierwszej połowie sierpnia, bądź we wrześniu prosto do gruntu. Nasiona zaczynają kiełkować do 20 dni. Lubczyk preferuje miejsca słoneczne, choć może również rosnąć w półcieniu. Przy jego pielęgnacji ważne jest regularne i obfite podlewanie zwłaszcza w okresie letnim. Przed zimą lubczyk okrywamy liśćmi, bądź słomą żeby nie zmarzł. Lubczyk kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jest podatny na mszyce, owady żujące oraz choroby grzybicze. Najprościej wyplenić je poprzez jak najszybsze usunięcie zarażonych liści.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także