Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać lilie wodne?

lilie wodne
Lilie wodne czyli tak naprawdę grzybienie to byliny, które na zimę tracą liście. Lubią one stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W półcieniu będą rosły jedynie odmiany takie jak Rosea, Carnea, James Brydon. Grzybienie sadzimy w lecie lub późną wiosną gdy nie grożą już przymrozki. Rośliny te sadzimy w pojemnikach o głębokości kilkunastu cm pamiętając o tym, że warstwa wody nad pojemnikiem powinna wynosić od 8 do 15 cm, w głębszych zbiornikach konieczne może okazać się podstawienie specjalnego klocka, który usuwamy w miarę wzrostu rośliny. Podłoże w jakim sadzimy grzybienie to mieszanka ziemi ogrodowej torfu i gliny w proporcji 1:1:3. Tak przygotowana mieszankę można wzbogacić obornikiem. Pojemniki, w których sadzimy lilie wodne dobrze jest wyłożyć lnianym płótnem. W ten sposób zapobiegniemy wymywaniu podłoża z pojemnika.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także