Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać lilaki?

lilakLilak, mylony często z bzem, jest krzewem o intensywnym i przyjemnym zapachu, który często możemy spotkać w ogrodach i na działkach. Osiąga on wysokość nawet do 4 metrów. Bez występuje w kolorze białym lub fioletowym. Preferuje on miejsca słoneczne, lecz przyjmie się również w półcieniu. Podłoże najlepiej jakby było przepuszczalne, próchnicze o umiarkowanej wilgotności. Uda się jednak uprawiać bez również w glebie lekkiej lub ciężkiej. Nie toleruje on jednak ziemi o kwaśnym odczynie, zbitej i o dość dużej wilgotności.

Bez możemy rozmnażać z nasion, sadzonek lub przez dzielenie starszych krzaków z odrostów korzeniowych. Pielęgnacja bzu nie wymaga dużego zaangażowania, gdyż wystarczy dbać o umiarkowaną wilgotność gleby pod krzewem oraz co parę lat go odmładzać poprzez cięcie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także