Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać leszczynę?

leszczynaOwocem leszczyny są pyszne orzechy laskowe. Są one raczej rzadko hodowane w ogrodach z racji dość długiego czekania na owocowanie. Leszczyna wydaje owoce dopiero po upływie około 8 – 10 lat od momentu posadzenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na uprawę leszczyny, warto wiedzieć, że lubi ona ciepłe miejsca, ale nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ważne jest, aby nie była tylko zbyt wilgotna i jałowa. Przy pielęgnacji leszczyny bardzo ważne jest jej nawożenie. Nawozimy ją kompostem i obornikiem, a także nawozami mineralnymi. Orzechy dojrzewają w końcówce sierpnia lub do pierwszej połowy września. Największym błędem przy uprawie leszczyny, jest zbyt wczesne zbieranie orzechów. Najlepiej jest zbierać całkowicie dojrzałe, czyli te, które same spadną z drzewa. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy je bardzo długo przechowywać. Ważne jest tylko, aby w pomieszczeniu nie było zbyt wilgotno.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także