Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać krokusy?

krokusyKrokusy to rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Preferują stanowiska słoneczne, gleby wilgotne, próchnicze i łatwo nagrzewające się. Krokusy są odporne na wiatr dzięki swoim niewielkim rozmiarom, więc możemy sadzić je w miejscach odsłoniętych, a także na trawnikach. Krokusy sadzimy w kępach od kilku do kilkunastu roślin. Cebule umieszczamy w  dołkach o głębokości ok. 10 cm, a następnie przykrywamy cienką warstwą ściółki, co przyspiesza ich kwitnienie na wiosnę. Krokusy sadzimy od września do października. Po przekwitnięciu kwiatów zostawiamy cebule w ziemi do czerwca. Następnie wyjmujemy cebule tak, by ich nie uszkodzić, oczyszczamy je z ziemi i rozkładamy na tacce, aby wyschły. Przechowujemy je w papierowej torebce w temperaturze ok. 20°C. Aby zapobiec chorobom grzybiczym, warto nanieść pędzelkiem na cebule środek grzybobójczy.

Jak uprawiać narcyzy?

Narcyzy
Narcyzy to rośliny cebulowe kwitnące od marca do maja. Mogą być uprawiane w doniczkach, na trawniku oraz rabatach. Cebule narcyzów należy sadzić w ogrodzie od sierpnia do połowy września. Należy włożyć je do dołków w ziemi na głębokość od 10 do 20 cm w zależności od wielkości cebuli (im większa tym głębiej). Narcyzy preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Nie mają specjalnych wymagań co do podłoża, jednak najlepiej będą rosły w wilgotnej i przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym. Gdy miną mrozy, należy obficie podlewać miejsca nasadzeń, gdyż duża wilgotność gleby przyspieszy kiełkowanie tych roślin. Cebule można wykopać po przekwitnięciu kwiatów i opadnięciu liści czyli w lipcu. Zaletą narcyzów jest to, że nie trzeba ich wykopywać. W takim przypadku należy pamiętać, aby ich nie podlewać - zapewni im to okres spoczynku do następnej wiosny.

Jak uprawiać ciemierniki?

ciemiernikCiemiernik jest byliną odporną na mróz z rodziny jaskrowatych. Rośliny te kwitną od połowy zimy aż do wiosny. Dobrze rosną na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej będą czuły się w okolicy drzew i krzewów w lekkim cieniu. Można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i pojemnikach na tarasie. Podłoże w jakim należy uprawiać ciemierniki powinno być gliniaste, wapienne ora żyzne. Bardzo ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Przed kwitnieniem ciemiernika należy usunąć wszystkie stare i zasuszone liście, aby umożliwić pojawiającym się kwiatom jak najlepszy dostęp do słońca. Specyficzną cechą ciemierników jest ich słaba zdolność od zaadoptowania się w nowych miejscach, zatem nie najlepiej znoszą one przesadzanie.

Zobacz także