Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać koper?

Koper jest jedną z najbardziej popularnych przypraw, które wykorzystujemy w naszej kuchni, dlatego często możemy go spotkać w domowych ogródkach. Preferuje on miejsca słoneczne i ciepłe, o podłożu niezbyt ciężkim, próchniczym i wapiennym. Koper nie przyjmie nam się na glebach bardzo lekkich lub bardzo ciężkich, piaszczystych i zimnych. Pamiętajmy, że koper należy okryć przed zimą, gdyż źle znosi duże mrozy. Najlepiej siać go w czerwcu, kiedy będzie już pewność, że minęły wszelkie przymrozki. Pamiętajmy, że nie wolno siać kopru na miejscach, gdzie wcześniej rosły: warzywa kapustne, seler lub pietruszka.

Koper kwitnie w okresie od lipca do września, a zbiory rozpoczyna się jak dojrzeją baldachy. Ciężko mówić o konkretnym okresie, gdyż dojrzewają nieregularnie. Trzeba jednak zebrać je przed zimą.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także