Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać kminek?

kminekKminek jest rośliną dwuletnią, która dość często występuje w naszych ogrodach, gdyż  popularna jest w domowej kuchni jako przyprawa np. do serów, chleba, marynat, czy mięsiwa. Można uprawiać go również w doniczkach lub skrzynkach na balkonach i tarasach. Kminek osiąga  wysokość do 80 cm, ma drobne, białe kwiatki i jest rośliną miododajną. Kwitnie dość krótko, w okolicach połowy maja, a owoce dojrzewają pod koniec czerwca. Kminek wysiewamy na początku lipca z nasion prosto do gruntu. Preferuje on miejsca słoneczne o podłożu lekko gliniastym, zawierającym próchnicę. Przy jego pielęgnacji bardzo ważne jest regularne i obfite podlewanie oraz odchwaszczanie. Kminek nadaje się do zbioru w drugim roku od jego posadzenia.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także