Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać kaktusy?

Kwiaty we wnętrzu
Kaktusy są fajnym elementem dekoracyjnym.
Kaktusy są świetnymi roślinami do uprawy, zwłaszcza dla zapracowanych osób, gdyż występują w wielu formach i rozmiarach, mają piękne kwiaty oraz są bardzo mało wymagające jeśli chodzi o ich pielęgnację. Ważne jest jednak aby stworzyć im dobry klimat, zbliżony do naturalnego, by mogły prawidłowo rosnąć. Dlatego powinniśmy posadzić je w miejscu mocno nasłonecznionym, a w okresie letnim przenieść na balkon, taras, bądź do ogrodu. Warto wiedzieć, że w trakcie długich, ulewnych deszczy doniczki należy przenieść pod dach, aby nie dostały zbyt dużej ilości wody, gdyż mogą zgnić. W okresie letnim należy podlewać je regularnie i dość obficie, ale  kontrolując wilgotność gleby. Pamiętajmy, że w przypadku kaktusów lepiej je przesuszyć niż przesadzić z ilością wody.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także