Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Jak uprawiać aktinidię?

aktindiaAktinidia to pnącze, którego główną ozdobą są gęste i często wielobarwne liście. Nie jest ona zbyt popularna w naszych ogrodach, choć zdobywa coraz więcej zwolenników. Do najbardziej popularnych odmian należy Actinidia deliciosa, której owocami jest kiwi. Natomiast do uprawy polecamy dwa gatunki: Aktinidię ostrolistną i Aktinidię pstrolistną. Pierwsza nadaje się świetnie do dużych ogrodów, gdyż potrafi osiągnąć wysokość do 10 metrów. Jej niewątpliwą zaletą są duże, jadalne owoce oraz piękne, białe kwiaty, które mocno wyróżniają się wśród ciemnozielonych liści. Akinidia pstrolistna natomiast nadaje się do każdego rodzaju ogrodu, gdyż nie osiąga więcej niż 2-3 metry wysokości. Jej cechą charakterystyczną są ozdobne, różnokolorowe liście. Poza tym jest bardzo odporna na mróz.

Zobacz także