Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać jukę ogrodową?

jukaJuki ogrodowe to bardzo oryginalne rośliny dlatego ich popularność z roku na rok rośnie. Jej budowa jest nietypowa, gdyż z dużej kępy dość sztywnych liści, wyrasta długa łodyga na której wyrastają piękne, liczne, białe kwiaty. Juki kupujemy jako małe sadzonki. Preferują one miejsce słoneczne, zasłonięte od wiatru, o podłożu przepuszczalnym z alkalicznym odczynem. Warto wiedzieć, że juka jest rośliną, która ma bardzo długie korzenie, które mocno trzymają się w ziemi. Z tego powodu bardzo trudno jest ją wykopać z ziemi i przesadzić, dlatego miejsce w którym ma żyć juka powinno być bardzo dobrze przemyślane. Istotną rzeczą w pielęgnacji juki jest usuwanie pod koniec lata wszelkich zeschnięty części rośliny, a także jej regularne i dość obfite podlewanie. W okresie wiosennym warto do wody dodać płynnego nawozu, aby wzmocnić roślinę po zimie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także