Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać jabłoń?

jabłońDo najbardziej popularnych drzew owocowych, które możemy spotkać w ogrodach należy jabłoń. Jest to spowodowane zarówno pysznymi owocami, które możemy wykorzystać na wiele sposobów, jak również łatwością uprawy. Jabłonie są drzewami, które nie mają szczególnych wymagań względem podłoża, na którym rosną. Młodym drzewkom, jak i tym starszym, mającym ponad 15 lat na pewno dobrze zrobi sąsiedztwo warzyw. W takiej sytuacji dostosowujemy glebę do potrzeb warzyw. Bardzo ważną rzeczą przy uprawie jabłoni jest ich nawożenie. Najlepiej stosować do tego nawozy organiczne oraz nawozy mineralne, które dostarczą odpowiednich składników pokarmowych.  Dzięki nim nasze owoce będą słodkie, duże i soczyste, a drzewo bardziej odporne na szkodniki i choroby. W pierwszych latach jabłoni należy przeprowadzać cięcia w celu uformowania korony.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także