Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o rośliny wrzosowate?

wrzosy
Rośliny wrzosowate mogą fantastycznie urozmaicić nasz ogród, zwłaszcza kiedy pomieszamy różne gatunki. Do najbardziej popularnych należą: wrzosy, azalie, wrzośce, pierisy, kamelie, modrzewnica i borówka. Wszystkie te gatunki preferują ten sam rodzaj gleby tzn. kwaśny i świeży oraz miejsce pół cieniste i wilgotne. Na ich rozwój świetnie też wpływa posadzenie ich w grupach, na przemian różnych gatunków, gdyż potrafią wytworzyć pomiędzy sobą mikroklimat. W ich prawidłowym wzroście pomóc może zasadzenie obok takich drzew jak klon palmowy, sosna, jodła, dąb, czy choina kanadyjska, gdyż ich opadające igliwo i liście dodatkowo zakwaszają ziemię. To czego rośliny wrzosowate nie lubią to nadmiaru wody w podłożu, dlatego należy tego mocno pilnować. Drugą rzeczą, którą kiepsko znoszą są przymrozki, więc należy je okrywać na zimę dość dokładnie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także