Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o powojnik?

powojnikPowojniki są to pnącza, które występują w wielu kolorach oraz w kilku odmianach. Każdy gatunek różni się siłą wzrostu, wielkością kwiatów, a także wymaganiami. Możemy spotkać kwiaty o barwie białej, różowej, żółtej, błękitnej, fioletowej, a nawet czerwonej. Warto wiedzieć, że gatunki o słabszej sile wzrostu można również hodować w doniczkach, czy skrzynkach na balkonach i tarasach. Gatunki silnie wzrastające takie jak powojnik pnący, czy powojnik górski świetnie nadają się do ogrodów, gdzie mogą wspinać się po ogrodzeniach, kratach, czy siatkach. Powojniki lubią miejsca słoneczne lub półcieniste, zasłonięte od wiatru o podłożu lekkim, żyznym, próchniczym i dużą ilością wapna. Są to rośliny, które są wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza, a także zmiany wilgotności podłoża, dlatego ważne jest aby regularnie je podlewać.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także