Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o jałowce?

jałowiecJałowiec należy do najbardziej popularnych krzewów sadzonych w ogrodach. Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu, że może pełnić wiele funkcji w ogrodzie, tzn. może być użyty jako żywopłot, do ozdoby, a niektóre odmiany zadarniają ziemię. Jego dodatkową zaletą jest to, że można wybrać takie, które dostosowane są do indywidualnych warunków siedliskowych. Jałowce wymagają regularnego podlewania (zwłaszcza w fazie wzrostu), nawożenia, jak również przycinania. Warto wykonywać zarówno cięcia odmładzające, formujące, jak i prześwietlające. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany jałowców są wrażliwe na przymrozki, dlatego warto je umieścić w miejscach osłoniętych od wiatru oraz zastosować ściółkowanie. Ważne jest, aby doglądać jałowce i chronić je przed szkodnikami i chorobami.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także