Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o fuksje?

fuksjaFuksja jest to kolejny z kwiatów, który nadaje się zarówno na balkony, tarasy, jak i do posadzenia w ogrodzie. Jej dekoracyjne i nietypowe kwiaty mogą być jedno- lub dwubarwne i występować w najróżniejszych kolorach. Fuksje, które hodujemy w mieszkaniach powinny mieć zapewnione miejsce osłonięte od intensywnego słońca oraz z dostępem do świeżego powietrza. W przypadku fuksji stosujemy ziemię do kwiatów doniczkowych. Nawozimy ją  w okresie od lutego do października w odstępach tygodniowych. Najlepszym okresem na przesadzanie tych kwiatów jest wczesna wiosna, okolice marca. Warto pamiętać o tym, że w lutym przycinamy pędy o 2 – 3 oczka. Fuksje zimujemy w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze 12 – 13 C. Fuksjom hodowane w ogrodzie musimy zapewnić miejsce umiarkowanie słoneczne lub pół cieniste. Nawozimy ją co 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Ważne jest, aby systematycznie usuwać opadłe liści, gdyż to uchroni ją od różnego rodzaju chorób. W okolicach października fuksję wykopujemy i przenosimy do suchego, dość chłodnego pomieszczenia gdzie przezimuje.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także