Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o chryzantemy?

chryzantemaChryzantemy są kwiatami, które nadają się zarówno do uprawiania w ogrodzie, na rabatach, w doniczkach czy jako kwiat cięty. Jej okres kwitnięcia jest dość długi i trwa od sierpnia nawet do końca listopada. Jej kwiaty występują w wielu przepięknych kolorach, jedynie pomijając niebieski. Mogą być pełne, półpełne, pojedyncze i różnej wielkości. Jest to roślina dość wymagająca. Chryzantema gatunku Złocień najbardziej preferuje glebę żyzną, piaszczysto – glinianą. Nawozimy ją obornikiem bądź innym nawozem organicznym. Chryzantemy najlepiej sadzić jest w czerwcu, następnie w połowie lipca i sierpnia przycinany wierzchołki roślin. Z  początkiem października znów można przesadzać chryzantemy do doniczek lub w gruncie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także