Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać i dbać o aksamitki?

aksamitkiAksamitki są to kwiaty, które mają bardzo długi okres kwitnięcia, trwający od lipca aż do pierwszych przymrozków. Mimo, iż są to rośliny jednoroczne, są bardzo popularne głównie ze względu na łatwość w ich hodowaniu. Dodatkowo ich niewątpliwymi zaletami poza długim okresem kwitnięcia jest również piękny, intensywny zapach. jaskrawe kolory oraz brak szczególnych wymagań dotyczących gleby. Jedyną bardzo ważną rzeczą przy uprawie tych roślin jest to, aby podłoże nie zawierało zbyt dużej ilości azotu, gdyż może to spowodować nienaturalny jej wzrost oraz mniejsze kwitnienie. Aby aksamitki tworzyły rabaty, najlepiej wysiać je w połowie maja i wybrać miejsce słoneczne oraz ciepłe. Są to kwiaty, które bardzo dobrze znoszą wysokie temperatury i susze.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także