Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać gruszę?

gruszaGrusza to kolejne bardzo popularne drzewo owocowe, które lubimy uprawiać ze względu na jej pyszne, soczyste owoce. Jest ona bardziej wymagająca od jabłoni i mniej odporna na mróz. Grusza najlepiej przyjmie się w miejscach zacisznych, o podłożu gliniasto-piaszczystym, żyznym, przepuszczalnym, ciepłym i głębokim o dość dużej wilgotności. W pierwszym latach należy zwracać uwagę na wilgotność gleby wokół gruszy i w razie potrzeby ją podlać. Drzewa starsze są bardziej odporne na susze. W pielęgnacji grusz tak samo jak u jabłoni, w pierwszych latach ważne jest uformowanie korony, poprzez przycięcie jej. Przed zimą warto ziemię wokół drzewa wyściółkować dla ochrony korzeni przed mrozami, chyba że szybko spadnie śnieg wtedy możemy z niego zrezygnować, gdyż warstwa śniegu wystarczająco zabezpieczy korzenie.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także