Prace w ogrodzie - poradnik

Jak uprawiać glebę piaszczystą?

glebaGleba piaszczysta charakteryzuje się małą zawartością składników organicznych, dużą przepuszczalnością i lekkością. Aby nieco zmienić te parametry, dobrze jest zmieszać ją z niewielka ilością gliny. Pięciocentymetrową warstwę gliny rozkładamy na podłożu i przekopujemy z glebą.

Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie roślin, które będą tworzyć tzw. zielony nawóz. Do takich roślin należą gatunki motylkowe, takie jak łubin czy peluszka. Wytwarzają one azot, który użyźnia glebę. Dzięki rozkładającym się resztkom łodyg i gałązek, rośliny motylkowe wzbogacają glebę także w substancje organiczne. Rośliny te sadzimy w lipcu, po ich kwitnieniu ścinamy i płytko przekopujemy glebą. Na wiosnę podłoże będzie gotowe do sadzenie roślin.

Jak zbierać zioła z ogrodu?

zbiór ziółZioła należy zbierać przed południem podczas słonecznej i suchej pogody. Z różnych ziół pozyskujemy inne części roślin, dlatego warto wiedzieć co zbierać, aby uzyskać najlepszy aromat oraz aby nasze zioła mogły równie pięknie rosnąc w następnym roku. W przypadku bazylii i majeranku należy ścinać całe rośliny zostawiając łodygę ok. 10 cm nad ziemią, aby mogły odrosnąć. Z rumianku obrywamy pojedyncze koszyczki (kwiaty). Tymianek właściwy należy ścinać w połowie wysokości gałązki zaś oregano i miętę ucinamy w połowie wysokości pędu. Górne części pędów z ładnie rozwiniętymi liśćmi zbieramy u szałwii, a z rozmarynu obrywamy pojedyncze listki. Z nagietka interesują nas jedynie dobrze rozwinięte kwiaty, a z dziurawca oprócz kwiatów ucinamy też górne partie rośliny.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Zobacz także