Prace w ogrodzie - poradnik

Jak uprawiać glebę gliniastą?

glebaGleba gliniasta jest bardzo ścisła i ciężka, dlatego warto poprawić jej strukturę, aby mogło na niej rosnąc więcej gatunków roślin. Należy zacząć od pozbycia się chwastów, wyrywając je ręcznie lub spryskując herbicydem. Następnie należy przekopać ziemię, aby nieco ją spulchnić, najlepiej nadadzą się do tego widły. Aby zwiększyć przepuszczalność gliny, dobrze jest do przekopanej gleby dodać piasek wymieszany uprzednio z obornikiem lub kompostem, aby jednocześnie użyźnić podłoże. Obornik stosujemy wyłącznie na jesień, jeśli wykonujemy pracę wiosną lepiej użyć kompostu. Mieszankę piasku i nawozu nakładamy warstwą 10 cm na glebę, dokładnie przekopujemy aż do uzyskania jednolitej barwy podłoża.

Jak uprawiać glebę piaszczystą?

glebaGleba piaszczysta charakteryzuje się małą zawartością składników organicznych, dużą przepuszczalnością i lekkością. Aby nieco zmienić te parametry, dobrze jest zmieszać ją z niewielka ilością gliny. Pięciocentymetrową warstwę gliny rozkładamy na podłożu i przekopujemy z glebą.

Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie roślin, które będą tworzyć tzw. zielony nawóz. Do takich roślin należą gatunki motylkowe, takie jak łubin czy peluszka. Wytwarzają one azot, który użyźnia glebę. Dzięki rozkładającym się resztkom łodyg i gałązek, rośliny motylkowe wzbogacają glebę także w substancje organiczne. Rośliny te sadzimy w lipcu, po ich kwitnieniu ścinamy i płytko przekopujemy glebą. Na wiosnę podłoże będzie gotowe do sadzenie roślin.

Jak zbierać zioła z ogrodu?

zbiór ziółZioła należy zbierać przed południem podczas słonecznej i suchej pogody. Z różnych ziół pozyskujemy inne części roślin, dlatego warto wiedzieć co zbierać, aby uzyskać najlepszy aromat oraz aby nasze zioła mogły równie pięknie rosnąc w następnym roku. W przypadku bazylii i majeranku należy ścinać całe rośliny zostawiając łodygę ok. 10 cm nad ziemią, aby mogły odrosnąć. Z rumianku obrywamy pojedyncze koszyczki (kwiaty). Tymianek właściwy należy ścinać w połowie wysokości gałązki zaś oregano i miętę ucinamy w połowie wysokości pędu. Górne części pędów z ładnie rozwiniętymi liśćmi zbieramy u szałwii, a z rozmarynu obrywamy pojedyncze listki. Z nagietka interesują nas jedynie dobrze rozwinięte kwiaty, a z dziurawca oprócz kwiatów ucinamy też górne partie rośliny.

Zobacz także