Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać fikusa?

fiskusMimo iż fikus jest rośliną bardzo wymagającą jest dość popularny w domowej uprawie, a także w biurach. Warto jednak wiedzieć, że jest on rośliną trującą i dlatego przy jego pielęgnacji powinno zachować się szczególną ostrożność oraz trzymać go z dala od dzieci. Fiskus preferuje miejsca jasne lub półcieniste, natomiast nie toleruje pełnego słońca. Najlepiej trzymać go na parapecie od strony północnej, wschodniej lub zachodniej, natomiast nigdy od południowej i dbać, aby nie był narażony na przeciągi. Bardzo ważne jest też odpowiednie podlewanie fiskusa. Woda powinna być miękka i odwapniona. Nie należy podlewać go wodą bezpośrednio z kranu. Przy pielęgnacji fikusa trzeba też pamiętać o jego czyszczeniu i regularnie przecierać jego liście ściereczką, usuwając kurz.

Jak uprawiać pigwę?

pigwaPigwa jest krzewem owocowym, który coraz częściej możemy spotkać w naszych ogrodach zarówno ze względu na jej pyszne owoce, jak i przepiękne kwiaty. Jest ona w stanie osiągnąć wysokość maksymalnie do 2 metrów, choć w środowisku naturalnym potrafi urosnąć do 8 metrów. Pigwa kwitnie w czerwcu, a owoce dojrzewają w październiku, wydając  przyjemny i bardzo silny zapach. Warto wiedzieć, że po zebraniu owoców, zanim zaczniemy robić z nich przetwory, należy odłożyć je na parapet i poczekać kilka dni. Pigwa jest krzewem, który preferuje miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru, o podłożu żyznym, próchniczym, zasobnym w wodę i o odczynie lekko kwaśnym. Ciekawostką jest fakt, iż pigwy nadają się również na żywopłot. Należy je wtedy posadzić w rzędach w odległości około 60 cm od siebie, aby stworzyły zwarty mur. Ważne jest, aby je regularnie przycinać, dzięki czemu będą mniej owocować i spełnią swoją funkcję.

Jak dbać o lilie?

lilie wodne
Lilie są przepięknymi kwiatami, które na nowo powracają do naszych ogrodów.  Mają piękny, przyjemny zapach oraz duże kwiaty, które występują w niezliczonej ilości kolorów. W zależności od gatunku kwitną od czerwca do końca sierpnia, np. lilia królewska kwitnie w lipcu i na początku sierpnia. Lilie nie są bardzo łatwe w uprawie, ale warto pokusić się o ten trud, gdyż na pewno pięknie ozdobią rabaty w naszym ogrodzie i nadadzą im wyjątkowego wyglądu. Do prawidłowego wzrostu kwiaty te potrzebują miejsca słonecznego lub lekko zacienionego o podłożu żyznym, przepuszczalnym i przewiewnym. Jeśli mamy taką możliwość, warto posadzić je na lekkim wzniesieniu, aby woda opadowa mogła swobodnie odpływać. Lilie sadzimy na jesieni, na przełomie września i października.

Zobacz także