Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać fasolę?

Fasola szparagowa
Fasola, w przeciwieństwie np. do bobu, źle znosi przymrozki i do wzrostu wymaga temperatury powyżej 20 st. C, a do kiełkowania przynajmniej 16 st. C. Należy pamiętać, że można ją uprawiać dopiero w drugim roku po nawożeniu gleby obornikiem. Preferuje ona miejsca ciepłe, słoneczne o podłożu lekkim, próchniczym, przepuszczalnym i odczynie obojętnym. Fasolę ze względu na jej małą odporność na niskie temperatury siejemy pomiędzy 10 a 15 maja. Pamiętać należy, że odmiany tyczne fasoli musimy wesprzeć podpórkami ok. 3 metrowymi, które wbijamy w ziemię. Fasolę karłowatą siejemy pojedynczo, w rzędach co 40 cm. Pielęgnacja fasoli nie jest zbyt uciążliwa, gdyż polega jedynie na odchwaszczaniu i spulchnianiu ziemi.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także