Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać ciemierniki?

ciemiernikCiemiernik jest byliną odporną na mróz z rodziny jaskrowatych. Rośliny te kwitną od połowy zimy aż do wiosny. Dobrze rosną na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej będą czuły się w okolicy drzew i krzewów w lekkim cieniu. Można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i pojemnikach na tarasie. Podłoże w jakim należy uprawiać ciemierniki powinno być gliniaste, wapienne ora żyzne. Bardzo ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Przed kwitnieniem ciemiernika należy usunąć wszystkie stare i zasuszone liście, aby umożliwić pojawiającym się kwiatom jak najlepszy dostęp do słońca. Specyficzną cechą ciemierników jest ich słaba zdolność od zaadoptowania się w nowych miejscach, zatem nie najlepiej znoszą one przesadzanie.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także