Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać chrzan?

chrzanChrzan jest powszechnie dodawany w polskiej kuchni do różnego rodzaju potraw, m.in. ćwikły, sałatek czy sosów. Jest on rośliną wieloletnią i dobrze znosi zimę, lecz do spożycia najlepiej nadają się korzenie rośliny młodej. Chrzan swój ostry smak zawdzięcza dużej zawartości różnych związków siarki i dlatego przy jego uprawie, bardzo ważne jest, aby zapewnić mu dużą ilość tego pierwiastka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed posadzeniem chrzanu nawieźć ziemię mieszanką nawozów: azotowego, fosforowego i potasowego. Do uprawy chrzanu najlepiej wybrać miejsce o podłożu piaszczystym lub piaszczysto-gliniastym, próchnicze, spulchnione i głęboko uprawiane. Nie przyjmie się on na glebie podmokłej i nieprzepuszczalnej. Chrzan można sadzić na wiosnę lub na jesieni. Zbiory zaczynamy wtedy, gdy jego liście zaczną żółknąć, czyli na jesieni.

Jakie rośliny nie tolerują nawożenia popiołem?

azaliePopiół bywa często używany do odkwaszania gleby. Są jednak rośliny, które akurat taką właśnie glebę tolerują najlepiej. Mowa tutaj o tzw. roślinach kwasolubnych, do których należą m.in.: różaneczniki, azalie, magnolie, borówki, jagody, wrzośce, wrzosy i inne. Rośliny te źle znoszą zawartość wapnia w glebie, a tym samym podsypanie pod nie popiołu drzewnego może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet obumarcie. Pod roślinność innego typu popiół można stosować, ale dozując jego umiarkowaną ilość. Nadmiar popiołu może bowiem spowodować szkodliwe dla wszystkich roślin – zasolenie gleby. Odpowiednia dla większości gleb dawka popiołu wynosi 10 kg na 1000 m² powierzchni.

Jaki popiół nie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie?

zdjęcie 1
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Wykorzystywać w ogrodzie i wokół domu można jedynie popiół drzewny. Jest to odpad pozostający po spalaniu liściastych lub iglastych gatunków drewna. Za bardziej wartościowy dla roślin uchodzi popiół powstający w wyniku spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Do ogrodu w żadnym razie nie nadaje się popiół, będący wynikiem spalania drewna barwionego, makulatury, a tym bardziej śmieci i innych rzeczy, których palenie w piecach jest prawnie niedozwolone. W ogrodzie nie wykorzystamy również popiołu powstającego ze spalania węgla, miału węglowego itp. surowców. Co więcej – tego rodzaju popiół powinien być odpowiednio magazynowany, a następnie poddany utylizacji.

Zobacz także