Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać bukszpan?

bukszpanBukszpan jest krzewem wiecznie zielonym i często spotykanym w naszych ogrodach. Pełni on na ogół funkcję żywopłotu, choć może stanowić również rzeźbę ogrodową, jeśli tylko odpowiednio go uformujemy. Bukszpan świetnie nadaje się do formowania, gdyż bardzo dobrze znosi przycinanie i dobrze się rozkrzewia.

Preferuje on miejsca półcieniste, choć będzie rósł również w pełnym słońcu. Najlepiej jeśli podłoże będzie przepuszczalne, próchnicze, z dużą ilością składników pokarmowych. Bukszpan nawozimy trzy razy do roku: na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca. Ważne jest, aby regularnie, ale niezbyt obficie go podlewać. Bukszpan na żywopłot najlepiej jest sadzić na przełomie sierpnia i września. Warto wiedzieć, że bukszpan rośnie dość długo, ale może osiągnąć wysokość nawet do 3 metrów.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także