Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać berberys?

berberysBerberys możemy dość często spotkać w naszych ogrodach, gdyż jest uprawiany jako żywopłot. Osiąga on wysokość do 2 metrów i jest dość gęsty, z kolcami, dlatego idealnie nadaje się do tego celu. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż nie ma specjalnych wymagań względem gleby, czy stanowiska, w którym chcemy go posadzić. Nie przepada jedynie za glebami zbyt wilgotnymi i ciężkimi. Berberys siejemy na jesieni bądź wiosną, a ukorzenia się przez około miesiąc – od połowy czerwca do połowy lipca. Berberys ma żółte kwiaty, które zaczynają kwitnąć na początku lata i niestety wydają wtedy nieprzyjemny zapach. Warto wiedzieć, że jeśli sadzimy go na żywopłot, to będziemy musieli go regularnie przycinać.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także