Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak uprawiać agrest?

agrestAgrest jest krzewem, który idealnie nadaje się do uprawy w naszym klimacie, gdyż jest całkowicie odporny na mróz. Idealnym podłożem dla agrestu jest gleba próchnicza, średnio zwięzła, która zbyt szybko nie wysycha. Jeśli dobrze zadbamy o nasz agrest to pierwsze owoce uzyskamy już po 2 latach do posadzenia, a po 4 będziemy mogli cieszyć się pełnym, urodzajnym owocowaniem. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest aby regularnie go przycinać, usuwając starsze pędy (w przypadku agrestu będą to pędy siedmioletnie lub ośmioletnie). Bardzo istotne jest aby w pierwszym roku po posadzeniu agrestu zostawić jedynie 2 -3 najsilniejsze pędy a resztę przyciąć. Największych wrogiem agrestu jest mączniak, którego możemy pozbyć się jedynie poprzez chemiczne opryskiwanie krzewu. Jest to walka kilkuetapowa, która zaczyna się w końcu marca lub na początku kwietnia, kiedy to musimy opryskać krzewy 12-procentową cieczą siarkowo-wapienną. Następnie gdy agrest przekwitnie, musimy opryskać go 1-procentową cieczą siarkowo-wapienną. Ten ostatni zabieg powtarzamy dwa tygodnie później.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także