Prace w ogrodzie - poradnik

Jak szybko poprawić żyzność gleby?

ziemia ogrodowa (fot. fotolia)Żeby szybko poprawić jakość gleby należy zastosować nawóz. Ogólnie nawozy dzielą się na mineralne (sztuczne) oraz organiczne (naturalne). Nawozy mineralne dostarczają glebie składniki mineralne – przede wszystkim azot, fosfor i potas. Minerały te mogą występować osobno, choć najbardziej wszechstronne są nawozy wieloskładnikowe. Nawozy organiczne to przede wszystkim kompost i obornik. Poza składnikami mineralnymi, wzbogacają ziemię w próchnicę. Wszystkie nawozy poprawiają jakość gleby i dostarczają roślinom składników niezbędnych do wzrostu. Należy jednak uważać, by roślin nie przenawozić, szczególnie stosując nawozy mineralne.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także