Prace w ogrodzie - poradnik

Jak stosować kompost?

Kompostownik w ogrodzie
Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu zacienionym bezpośrednio na gruncie, by nadmiar wilgoci z kompostowanego materiału mógł odpłynąć, a mikroorganizmy glebowe i dżdżownice mogły przejść do kompostu.
Kompost to przerobione przez mikroorganizmy odpadki organiczne. Nadają się do poprawiania jakości każdej gleby, można go stosować, aby nawozić każdą roślinę. Zanim  zastosujemy kompost dobrze jest przesiać go przez rzadkie sitko, aby pozbyć się większych kawałków, ale nie jest to niezbędne. Wokół rośliny, którą chcemy nawieźć należy skopać ziemię na głębokość 5 cm i dokładnie zmieszać ją z kompostem. Pamiętajmy, aby nie przekopywać ziemi zbyt głęboko, gdyż kompost powinien zostać nad korzeniami. Pod wysiewy mieszamy 50 kg kompostu na 10 m3 lub zachowując te proporcję w mniejszych ilościach. Można także rozłożyć kompost pod roślinami, jednak mieszanie go z ziemią jest bardziej efektywne.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także