Prace w ogrodzie - poradnik

Jak składować śnieg?

odśnieżanieNieuniknionym następstwem odśnieżania jest składowanie odgarniętego śniegu. Problem nie dotyczy właścicieli obszernych działek, ale tam, gdzie miejsca jest mało – może być dotkliwy. W takich sytuacjach nie ma innego wyjścia, jak tylko zlecać wywożenie śniegu co jakiś czas. Musimy zdawać sobie sprawę, że śniegu nie można składować na terenie sąsiednim, chyba, że jego właściciel wyraził na to zgodę. Pryzmy śniegu nie mogą też utrudniać odpływu wody do kratek ściekowych. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą ograniczać widoczności kierowcom i tamować ruchu kołowego oraz pieszego. Za niewłaściwe składowanie śniegu możemy spodziewać się mandatu lub nawet kary grzywny.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Jak zbudować schody zewnętrzne?

schody zewnętrzneNa wykonanie schodów zewnętrznych istnieje kilka różnych sposobów. Jednak najbardziej popularne i zarazem najprostsze jest wybudowanie schodów z betonu. Prace należy rozpocząć od wykonania fundamentu pod planowane schody oraz od starannego ich wytyczenia i rozmierzenia. Zaleca się, aby fundament znajdował się poniżej poziomu gruntu, ale często bywa on również wykonywany na mniejszej głębokości. Nie musi być bardzo solidny, ale powinien stanowić samodzielną i niepołączoną na sztywno z domem konstrukcję. Pod płytę schodową należy pierwotnie przygotować podłoże i dopiero wylać ją z betonu klasy B 20, wzmacniając jednocześnie zbrojeniem samą płytę, jak i każdy z poszczególnych stopni schodowych. Stopnie wylewa się do uprzednio przygotowanego deskowania, zwracając uwagę na jego stabilność i właściwe położenie. Warto pamiętać, że po wykonanych w powyższy sposób schodach można chodzić dopiero po kilku dniach od lich wylania. Całkowitą twardość uzyskają one natomiast po około 3 – 4 tygodniach.

Zobacz także