Szkodniki - poradnik

Jak się chronić przed meszkami?

meszkiMeszki są owadami, które tak samo jak komary uaktywniają się od wiosny do jesieni i żywią się krwią. Występują w dużych ilościach na terenach podmokłych, ale również w miastach, ogrodach i parkach. Miejsce po ukąszeniu przez meszkę na ogół szczypie i jest obrzmiałe, a u osób uczulonych może spowodować nawet osłabienie i gorączkę. Aby ochronić się przed meszkami powinniśmy w pierwszej kolejności ubrać się tak, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała, a pozostałe nieosłonięte miejsca warto np. natrzeć olejkami eterycznymi o zapachu lawendy, czy wanilii, gdyż meszki tych zapachów nie tolerują. W podobny sposób działają również olejki do opalania, ich zapachu owady te również nie lubią. Warto też zażywać regularnie witaminy z grupy B, w szczególności B5 i B12. Odstrasza je również zapach dymu z grilla i czosnku. Na rynku są również dostępne, dość skuteczne preparaty przeciwko meszkom.

Czego użyć po ukąszeniu przez komara?

komarWiosna oraz następujące po niej lato poza piękną pogodą, kwitnącymi kwiatami i drzewami, budzi do życia również owady, w tym komary. Ukąszenie przez komara nie należy do rzeczy przyjemnej, gdyż efektem jest zaczerwienienie, silny świąd, a czasem nawet obrzęk i ból. Na szczęście na rynku są dostępne różne rodzaje preparatów do łagodzenia efektu ukąszenia. Do najbardziej popularnych należą żele zawierające maleinian dimetindenu czy hydrocortisone. Innym sposobem jest nacieranie ukąszonego miejsca octem, Amolem, bądź cebulą.  W aptekach są również dostępne mocniejsze środki, które działają znieczulająco, przeciwświądowo, chłodząco i przeciwzapalnie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że często działają również na inne rzeczy, jak np. poparzenie pokrzywą, czy inne odczyny alergiczne.

Jak usunąć kleszcza?

kleszczBardzo ważne jest aby po powrocie z miejsc, w których kleszcze występują tj. pola, łąki, czy też las rozebrać się i dobrze obejrzeć. Jeśli zauważymy, że w ciało wbił nam się kleszcz musimy go jak najszybciej usunąć, aby zmniejszyć możliwość zachorowania, jeśli kleszcz był zarażony. Usunąć kleszcza można na kilka sposobów, jeśli jednak boimy się zrobić to sami, najlepiej udać się do lekarza, który go nam usunie. Jeśli zdecydujemy się zrobić to sami, pamiętajmy o podstawowych zasadach tzn. kleszcza zawsze musimy złapać całego, tuż przy skórze (możemy użyć pęsety) i zdecydowanie pociągnąć wyrywając go w całości, bardzo ważne jest aby go nie urwać, żeby żaden kawałek nie pozostał w ciele, bo ciężko będzie wydostać tylko jego część. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przetarcie miejsca po kleszczu spirytusem, aby zdezynfekować to miejsce. Pamiętajmy, że nie należy: smarować go masłem, olejem, zgniatać i wyciskać.

Zobacz także