Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak ściółkować?

kompostGruba warstwa naturalnej ściółki poprawia warunki glebowe, przeciwdziała wzrostowi chwastów i zatrzymuje wilgoć w podłożu. Oto kilka przydatnych informacji o naszym ogrodowym sprzymierzeńcu.

Ściółki sypkie

Łatwe do położenia i estetyczne, poprawiają strukturę gleby. Ściółki organiczne wymagają wysypywania co roku i powinny mieć 5-7 cm grubości.

Rodzaje sypkiej ściółki:

 • rozdrobniona kora - większe kawałki są trwałe, mniejsze szybko butwieją. Jest łatwa w użytkowaniu i estetyczna;
 • łupiny owoców kakaowca - są dość drogie i trudno dostępne, jednak zawierają dużo substancji odżywczych. Dzięki temu, że pod wpływem wilgoci nie sklejają się są rozwiewane przez wiatr;
 • kompost - można go wyprodukować we własnym zakresie, więc nic nie kosztuje, jednak szybko butwieje. Jeśli nie jest dobrze przefermentowany, roznosi nasiona chwastów;
 • skoszona trawa - szybko żółknie i może zachwaścić grządkę przy wilgotnej pogodzie. Łatwo butwieje;
 • przekompostowana kora - estetyczna, lecz łatwo rozwiewana przez wiatr, mniej trwała niż kora rozdrobniona i łatwo ulega zachwaszczeniu;
 • żwir - trwały i ładny. Można dobrać ziarna o odpowiedniej wielkości. Nie wzbogaca gleby w substancje organiczne.

Ściółki syntetyczne

Używa się ich do ochrony nowo założonych grządek. Nie wymagają uzupełniania i lepiej niż ściółki sypkie ograniczają wzrost chwastów. Nie są estetyczne, lecz cienka warstwa żwirku lub kory pomoże je zamaskować. Jako ściółka syntetyczna może posłużyć mata z polipropylenu lub czarna folia polietylenowa, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Można do tego celu wykorzystać także  gazety i dywany, ważne, aby przepuszczały wodę.

 

Jak ściółkować?

 

 • Kiedy? Ściółkujemy wczesną wiosną, gdy gleba jest jeszcze wilgotna i już dobrze ogrzana. Dzięki temu ułatwione będzie wnikanie wody do gleby, a rośliny nie będą wymagały częstego podlewania.
 • Jaka warstwa? Naturalna ściółka powinna mieć nie mniej niż 5 cm grubości. To zapewni odpowiednią ochronę przed chwastami.
 • Jak nawozić i podlewać? Grządkę należy nawieźć przed ściółkowaniem. Włożenie pod warstwę ściółki perforowanego węża ogrodowego ułatwi podlewanie roślin w razie potrzeby.

Ściółka w całym ogrodzie

 • Mieszana rabata. Przed ściółkowaniem należy usunąć herbicydem chwasty wieloletnie, a jednoroczne wykopać motyką. Wysypujemy wybraną ściółkę naturalną np. rozdrobnioną korę na grubość ok. 5 cm. Dzięki temu wzrost chwastów zostanie zahamowany, a ich siewki będą łatwiejsze do usuwania.
 • Drzewa i krzewy. Grupy krzewów ściółkujemy tak jak rabaty mieszane. Pod pojedynczymi krzewami i drzewami należy usunąć trawę i rozłożyć kolistą matę do ściółkowania drzewek. Można także przyciąć w odpowiedni sposób czarną folię. Jej średnica powinna mieć ok. 1 m.
 • Ogród skalny. Żwir lub tłuczeń poprawią przepuszczalność podłoża. Ich warstwa powinna mieć ok. 2.5 cm. Jeśli położymy pod nią czarną folię, zapobiegnie ona rozwojowi chwastów.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także