Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

aranżacja ogroduJeżeli decydujemy się na samodzielne zaplanowanie ogrodu powinniśmy pamiętać, że zanim zaczniemy sadzić rośliny, powinniśmy przygotować teren, wykonać odpowiednie prace ziemne oraz budowlane i to w odpowiedniej kolejności. Pierwszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest inwentaryzacja działki. Musimy stworzyć mapkę, na której zaznaczamy wymiary działki, jej granice, znajdujące się budynki, posadzone drzewa, różnice poziomów oraz elementy uzbrojenia.
Ważne jest aby zaznaczyć również położenie działki względem stron świata, poziom wody gruntowej oraz rodzaj gleby. Warto również zaplanować na niej np. zasłonięcie śmietnika, czy kompostu. Kolejnym krokiem jest ustalenie charakteru ogrodu tzn. czy ma to być ogród dla rodziny z dziećmi, osób robiących imprezy czy może starszego małżeństwa z psem. Musimy też zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na pielęgnację ogrodu, by móc dobrać odpowiednie rośliny.
Warto też podzielić ogród na trzy strefy: wejściową, gospodarczą i wypoczynkową, gdyż to pozwoli nam w pełni wykorzystać jego możliwości. Ostatnim już etapem jest posadzenie roślin. Pamiętajmy, że sadzenie zaczynamy od roślin największych i stopniowo do najmniejszych.

Jak założyć sad?

Sad
Pierwszą rzeczą od której należy zacząć zanim przystąpimy do sadzenia drzew jest określenie miejsca, w którym będziemy zakładać nasz sad, jego powierzchni i warunków jakimi dysponujemy na naszej działce. Jest bardzo ważne, gdyż od tego będziemy uzależniać wybór drzew, krzewów i ich ilość. Warto część sadowniczą oddzielić od reszty działki, gdyż ułatwi nam to bardzo pielęgnację całego terenu. Jeśli jednak działka jest zbyt mała polecamy połączenie drzew owocowych z częścią ozdobną ogrodu. Można np. pomiędzy drzewami urządzić trawnik, co spowoduje, że będziemy mieć przyjemne miejsce wypoczynkowe.

Jakie wybrać ogrodzenie?

ogrodzenieNa rynku mamy do wyboru ogrodzenia betonowe, stalowe, drewniane oraz z tworzywa. Do tej pory najpopularniejsze były ogrodzenia z siatki rozciągniętej na słupkach, ten trend ulega jednak zmianie. Powodem tego jest podwyżka cen zarówno materiału jak i robocizny, a także zmieniające się poczucie estetyki. Następne miejsce zajmują ogrodzenia drewniane, które są nieco droższe, ale też efektowniejsze i urokliwe. Niestety ich wadą jest fakt, że dość szybko się starzeją i wymagają dość regularnego konserwowania, aż w końcu wymiany. Ogrodzenia betonowe są tanie, wyglądają jednak dość surowo. W przypadku ogrodzeń aluminiowych głównym problemem jest fakt, że mogą zostać ukradzione. Jest to bowiem materiał bardzo dobry, ale też drogi. Ogrodzenia ze stali są natomiast trwałe, mocne i mają w miarę przystępną cenę. Dodatkowo ich zaletą jest na pewno nieskończona wręcz ilość wzorów dostępna na rynku.

Zobacz także