Zakładanie ogrodu - poradnik

Jak sadzić wrzosy?

zdjęcie 1Wrzosy należy sadzić w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i suchych. Preferują one kwaśną glebę (o odczynie 4-5,5 pH). Dlatego ziemia jest zasadowa, należy ją zakwasić, stosując torf (można przemieszać go ziemią lub usunąć górną warstwę gleby
i zastąpić ją torfem). Dodatkowo gleba powinna być nieco piaszczysta, lekka i przepuszczalna (wrzosy nie tolerują nadmiaru wody). Rośliny należy sadzić tak, by ich dolne gałązki dotykały ziemi. Po posadzeniu, należy je podlać
i obsypać rozdrobnioną korą. Wrzosy najlepiej wyglądają w grupach – można sadzić nawet 10-15 sztuk na 1 m2.

Jak powinien być położony ogród zimowy?

ogród zimowyWażne jest jego usytuowanie względem stron świata. Wcześniejsze przemyślenie tej kwestii pozwala zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem pozostałych pomieszczeń. Położenie ogrodu powinno być odpowiednie dla jego funkcji. Dla ogrodu zorientowanego w jednym kierunku najlepsza będzie dobrze nasłoneczniona strona południowa, dla wersji narożnikowych - strona południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Właściwe położenie ogrodu ułatwia prawidłowy rozwój roślin.

Z czego ogrodzenie?

ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno dobrze komponować się zarówno ze stylem architektonicznym, w jakim zaprojektowano dom, jak również tworzyć całość z otaczającym je krajobrazem.
Możliwości na wykonanie ogrodzenia jest aktualnie całkiem sporo. Wiele jednak zależy od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych upodobań. Najprostszym i jednocześnie najtańszym ogrodzeniem jest siatka. Jej zaletą jest cena oraz fakt, że można założyć ją samodzielnie. Ogrodzenie z siatki nie jest jednak zbyt estetyczne i nie stanowi dobrej bariery antywłamaniowej. Zachęcać do wejścia na posesję mogą także ogrodzenia w postaci żywopłotów. Te jednak prezentują się przeważnie pięknie. Ponadto ogrodzenie można wykonać z drewna, betonu, kamienia lub wymurować z cegły. Dobrym rozwiązaniem są też ogrodzenia metalowe. Dobrze prezentują się zwłaszcza w połączeniu z murowanymi lub kamiennymi słupami i cokołem wykonanym z tych materiałów.

Zobacz także