Prace w ogrodzie - poradnik

Jak sadzić i pielęgnować powojniki?

powojnikPowojniki to pnącza, które odznaczają się niesamowitym bogactwem barw i form. Dzięki rozmaitości kwiatów stanowią piękne dopełnienie ogrodu. Warto wiedzieć jak o nie zadbać, by były ozdobą ogrodu.

Sadzenie

 • Dołek, w którym sadzimy powojnik powinien mieć ok. 45 cm szerokości i głębokości. Szczyt bryły korzeniowej rośliny należy umieścić ok. 15 cm poniżej powierzchni ziemi, aby uniknąć zakażenia grzybem powodującym więdnięcie rośliny. Należy wyłożyć go dość grubą warstwą kompostu lub przefermentowanych liści.
 • Roślinę ustawiamy tak, aby najniższa para pąków znajdowała się poniżej poziomu ziemi, a cały powojnik kierował się ku przygotowanej podporze.
 • Glebę wokół posadzonego powojnika wykładamy kamykami lub rozdrobnioną korą. Dzięki temu wilgoć wokół korzeni utrzyma się dłużej.
 • Powojnik należy podlewać regularnie dopóki się nie przyjmie - najlepiej co kilka dni, aby nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Jeśli powojnik ma tylko jeden pęd, a chcemy pobudzić go do intensywnego wzrostu, należy po posadzeniu obciąć roślinę tuż nad najniższą parą widocznych nad ziemią pąków, spowoduje to wzrost obficie kwitnących pędów.

Przycinanie

 • Gatunki wcześnie kwitnące. Przycinanie nie jest konieczne. Jeśli jednak roślina jest nadmiernie przerośnięta, można przyciąć pędy na wysokości ok. 60 cm bezpośrednio po kwitnieniu. Minusem takiego zabiegu jest to, że powojnik nie zakwitnie w następnym roku. Do tej grupy zaliczamy powojnik górski, alpejski i wielkopłatkowy.
 • Mieszańce wielkokwiatowe. Roślinom kwitnącym na wiosnę należy pod koniec lutego usunąć martwe lub uszkodzone końce pędów. Powojniki zakwitające w lecie można przyciąć do wysokości ok. 15-30 cm nad ziemią.
 • Gatunki późno kwitnące. Postępujemy tak samo jak w przypadku gatunków wcześnie kwitnących. W tej grupie należą powojnik wschodni, tangucki oraz włoski.

 

Powojniki łatwe w uprawie

Odpowiedni powojnik można znaleźć dla każdego rodzaju podpory i warunków. W nawiasach podano miesiące kwitnienia.

 • W cieniu: powojnik alpejski (kwiecień), wielkopłatkowy (maj), górski (maj) oraz wielkokwiatowe mieszańce ?Cometsse de Bouchard?, ?Nelly Moser?, ?Victoria? i  ?Henry Kennett?.
 • Na ściany i mury: powojnik górski (maj), ?Jackamii Superba? (lipiec/wrzesień), ?Bill MacKenzie? (sierpień/wrzesień).
 • Na trejaże i płoty: powojnik alpejski (kwiecień), wielkopłatkowy (maj) i wczesne wielkokwiatowe mieszańce takie jak np. ?Vyvyan Pennell (maj/lipiec).
 • Do pojemników i na pionowe podpory: powojnik alpejski (kwiecień), wielkopłatkowy (maj) oraz późne wielkokwiatowe mieszańce np. ?Perle d?Azur? (czerwiec/wrzesień).

 

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także