Oczka wodne - poradnik

Jak sadzić grzybienie w oczku wodnym?

lilie wodne
Grzybienie są roślinami, które najbardziej lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru, z dość ciepłą wodą. Warto wiedzieć, że tylko niektóre odmiany tj. Carnea, James Brydon, Rosea przyjmą nam się w miejscu z półcieniem. Najlepszą porą na sadzenie lilii wodnych jest lato, choć możemy również zacząć już późną wiosną. Warunkiem jest jednak brak przymrozków w tym okresie. Pamiętajmy, że rośliny te sadzimy w pojemnikach, które stawiamy na dnie oczka. W początkowej fazie podstawiamy dodatkowo klocki, które usuwamy wraz ze wzrostem rośliny. Ważne jest aby utrzymać około 9 – 15 cm warstwy wody nad pojemnikiem. Podłoże powinno być mieszanką torfu i gliny, wzbogacone obornikiem bądź innymi nawozami. By uniknąć wypływania ziemi z pojemników warto wyłożyć je lnianymi workami.

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

oczko wodnePrzez kilka dni po napełnieniu sadzawki wodą może ona pozostać mętna, nie należy jej wtedy wymieniać, można jedynie usunąć „kożuch” unoszący się na powierzchni. Jeśli chcemy hodować w oczku wodnym ryby, należy wpuścić je do wody, która stała ok. 2 tygodni w celu odparowania szkodliwego chloru. Poziom wody w sadzawce, w której są ryby uzupełniamy także wodą odstaną przez kilka dni lub zebraną wcześniej deszczówką. Jeśli potrzebujemy natychmiast pozbyć się chloru z wody, można zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, takie jak ANTYCHLOR Pond, Terapond AquaSafe lub Terapond Aquafit. W walce z glonami, które mogą być niebezpieczne dla ryb w stawie pomogą preparaty SERA Pondmorena czy Biopreparat Trigger-3.

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Zobacz także