Prace w ogrodzie - poradnik

Jak sadzić dalie?

Dalie to byliny tworzące podziemne bulwy korzeniowe. Można je uzyskać z nasion. Nasiona dalii wysiewamy w marcu do kuwet lub doniczek. Następnie przykrywamy cienką warstwą gleby, podlewamy i przykrywamy folią. Tak przygotowanym nasionom należy zapewnić temperaturę ok. 20°C. Folię zdejmujemy, gdy dalie wykiełkują i osiągną a wysokość ok. 1 cm. Gdy siewki będą miały 4 listki, przesadzamy je do doniczek. Do ogrodu przenosimy je pod koniec maja po uprzednim zahartowaniu. Dalie można także uzyskać z karp kupowanych w sklepach ogrodniczych, co jest metoda łatwiejszą. Przy zakupie karp należy zwrócić uwagę, by każda miała przynajmniej jeden pąk. Karpy dalii sadzimy w glebie na głębokości od 5 do 7 cm od początku do połowy maja. Dalie preferują stanowiska ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy zapewnić im glebę przepuszczalną i wilgotną o odczynie lekko alkalicznym.

Jak uprawiać glebę gliniastą?

glebaGleba gliniasta jest bardzo ścisła i ciężka, dlatego warto poprawić jej strukturę, aby mogło na niej rosnąc więcej gatunków roślin. Należy zacząć od pozbycia się chwastów, wyrywając je ręcznie lub spryskując herbicydem. Następnie należy przekopać ziemię, aby nieco ją spulchnić, najlepiej nadadzą się do tego widły. Aby zwiększyć przepuszczalność gliny, dobrze jest do przekopanej gleby dodać piasek wymieszany uprzednio z obornikiem lub kompostem, aby jednocześnie użyźnić podłoże. Obornik stosujemy wyłącznie na jesień, jeśli wykonujemy pracę wiosną lepiej użyć kompostu. Mieszankę piasku i nawozu nakładamy warstwą 10 cm na glebę, dokładnie przekopujemy aż do uzyskania jednolitej barwy podłoża.

Jak uprawiać glebę piaszczystą?

glebaGleba piaszczysta charakteryzuje się małą zawartością składników organicznych, dużą przepuszczalnością i lekkością. Aby nieco zmienić te parametry, dobrze jest zmieszać ją z niewielka ilością gliny. Pięciocentymetrową warstwę gliny rozkładamy na podłożu i przekopujemy z glebą.

Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie roślin, które będą tworzyć tzw. zielony nawóz. Do takich roślin należą gatunki motylkowe, takie jak łubin czy peluszka. Wytwarzają one azot, który użyźnia glebę. Dzięki rozkładającym się resztkom łodyg i gałązek, rośliny motylkowe wzbogacają glebę także w substancje organiczne. Rośliny te sadzimy w lipcu, po ich kwitnieniu ścinamy i płytko przekopujemy glebą. Na wiosnę podłoże będzie gotowe do sadzenie roślin.

Zobacz także