Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak radzić sobie z mszycami?

Mszyce
Mszyce są to niewielkie owady z rzędu pluskwiaków, mające kilka milimetrów długości. Ich owalne ciało z delikatnymi nogami jest pokryte nalotem wydzielin lub nagie. Mają szpiczasty ogonek, znajdujący się na końcu miękkiego odwłoka, dzięki temu można mszyce łatwo odróżnić od innych owadów. Po pędach poruszają się leniwie i powoli.

Mszyce to owady roślinożerne, wysysają sok z roślin. Osiadają przede wszystkim pąki kwiatowe, co wiąże się z tym, że samice składają jaja na łodydze w jego pobliżu. Po wylęgnięciu, młode mszyce natychmiast zaczynają korzystać z roślinnych soków. Ich naturalnymi wrogami są biedronki i złotooki

Pierwsze pokolenie mszyc wylęga się w połowie kwietnia, są to tzw. założycielki rodu. Potem mszyce rozmnażają się systematycznie zajmując coraz więcej roślin.

Zapobieganie. Aby skutecznie zapobiegać inwazji tych owadów, należy systematycznie oglądać rośliny w ogrodzie i namierzać nowe kolonie mszyc. Ważne jest także tępienie chwastów, na których mszyce zaczynają się rozmnażać na wiosnę, a z których później przenoszą się na rośliny ozdobne.

Tępienie. Jeśli okaże się, że nasze drzewa czy krzewy są zarażone mszycami, należy natychmiast opryskać je preparatem owadobójczym. Dysze opryskiwacza muszą być skierowane jedynie na te części rośliny, które są opanowane przez szkodniki. Oprysku należy dokonywać z odległości 20-40 cm. Pamiętajmy, aby starannie powlec dolną stronę liści preparatem, gdyż właśnie tam znajdują się kolonie owadów, nie tylko mszyc, ale także chrząszczy oraz gąsienic.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także