Prace w ogrodzie - poradnik

Jak radzić sobie z chwastami na trawniku?

chwasty na trawniku (fot. Katarzyna Laszczak)Rozrostowi chwastów należy zapobiegać jeszcze przed założeniem trawnika. Miejsce pod trawnik należy oczyścić z chwastów – ziemię przekopać, a korzenie usunąć. Dwa tygodnie przed wysiewem nasion traw można też zastosować herbicydy. Kolejnym krokiem, zapobiegającym rozwojowi chwastów jest pielęgnacja trawnika. Podlewany i nawożony, będzie na tyle silny, że chwasty nie będą go zarastać. Ważne jest też koszenie trawy, tak, by chwasty nie rozsiewały się. Te, które się jednak pojawią usuwamy ręcznie lub stosując selektywne herbicydy. W utrzymaniu trawnika bez chwastów i mchu pomaga też wertykulacja.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także