Prace w ogrodzie - poradnik

Jak przygotować stanowisko pod rośliny sadownicze?

jabłka
Aby uzyskać piękne i smaczne owoce, należy zadbać o odpowiednie stanowisko dla roślin owocowych. Najpierw, w miejscu gdzie chcemy stworzyć sad, należy usunąć chwasty. Można zrobić to przekopując ziemię i usuwając kłącza perzu i innych chwastów lub używając herbicydów, takich jak np. Rundup. Następnie ulepszamy glebę wzbogacając ją w azot, fosfor i potas. Najprościej będzie zastosować wieloskładnikowy nawóz. Po nawożeniu należy przysypać glebę torfem i przekopać raz jeszcze. Aby uzyskać jeszcze zdrowsze i smaczne owoce, można na terenie przyszłego sadu posadzić rośliny na zielony nawóz, które sprawią, że gleba będzie spulchniona i bogata w składniki odżywcze gotowe do wykorzystania przez rośliny sadownicze. Należy zadbać także o odpowiedni odczyn gleby. Do uprawy jabłoni i gruszy gleba powinna być lekko kwaśna (pH 6,2 do 6,7). Po uprawę czereśni i wiśni natomiast powinna mieć pH od 6,8 do 7,4.

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także