Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak przygotować roztwór do dolistnego dokarmiania roślin?

zdjęcie 1Przygotowując roztwór do dolistnego dokarmiania roślin należy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze należy przygotowywać ciecz tuż przed użyciem, gdyż inaczej mogą w niej zachodzić procesy chemiczne niekorzystnie wpływające na jej jakość.

Jeśli dodajemy do roztworu środki ochrony roślin takie jak insektycydy czy pestycydy, to w pierwszej kolejności takie preparaty należy rozpuścić w wodzie, a dopiero potem dolać roztwór do przygotowywanej cieczy. Pamiętajmy, by mieszać roztwory powoli i delikatnie, gdyż zbyt gwałtowne połączenie składników może skutkować wytrąceniem się osadu bądź kłaczków.

Następnym krokiem jest dokładne wymieszanie otrzymanego roztworu w opryskiwaczu przy maksymalnym ciśnieniu mieszadła.

Zwróćmy uwagę, aby nasz opryskiwacz miał system mieszania cieczy podczas pompowania, ułatwi nam to dobre wymieszanie roztworu.

Połączenie zabiegów ochrony roślin z dokarmianiem dolistnym roślin jest bardzo wskazane. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas jednego przejścia z opryskiwaczem możemy dostarczyć roślinie pokarmu i jednocześnie ochronić ją przed szkodnikami. Przed dokonaniem takiego oprysku dobrze jest zapoznać się z ?Zaleceniami Ochrony Roślin? wydawanymi przez IOR w Poznaniu. Tabele te zawierają informacje o tym, jakie środki można ze sobą łączyć i w jakich ilościach. Ułatwi to rozeznanie się w dużej ilości preparatów dostępnych na rynku.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także