Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak przygotować ogród do wiosny

ogród wiosnąWiosenne prace należy rozpocząć od sprzątnięcia ogrodu po zimie. Szczególnie tego, co przywiał ze sobą wiatr.

Kiedy w ogrodzie panuje już względny porządek możemy:

  • usunąć zimowe zabezpieczenia z roślin takie jak agrowłókinina czy słoma. Rozgarniamy także kopce z ziemi wokół róż. Należy pamiętać, że przymrozki mogą zdarzać się nawet jeszcze w maju, dlatego trzymajmy materiały w pogotowiu, aby w razie powrotu mrozów móc szybko owinąć rośliny.
  • Przekopać ziemię przeznaczoną pod siew bądź wyrównać tę, którą przekopaliśmy na jesieni. Pamiętajmy o tym, że przed wysianiem lub posadzeniem roślin gleba powinna osiadać co najmniej tydzień. Drewa i krzewy sadzimy zanim nabrzmieją pąki. Gdy są już posadzone, dobrze jest silnie przyciąć ich korony, to sprzyja lepszemu przyjęciu się rośliny. Ważne jest także uformowanie misy w ziemi dokoła pnia, to ułatwi zbieranie się wokół niego wody i umożliwi zatrzymanie wilgoci w glebie.
  • Wysiać gatunki roślin, które są odporne na niskie temperatury. Jeśli mamy w ogrodzie takie, które źle znoszą obniżenie temperatur, możemy przykryć je folią lub włókniną, to przyspieszy ich wegetację nawet o dwa tygodnie. Może się to być opłacalne szczególnie przy uprawie truskawek. Rośliny wrażliwe możemy także wysiać do doniczek i ustawić na parapety czekając aż temperatury ustalą się na tyle, że będziemy mogli wynieść je do ogrodu.

W kwietniu możemy spróbować posadzić pomidory. Jednak trzeba być przygotowanym na to, że będziemy zmuszeni okryć je włókniną chroniąc przed przymrozkami w nocy.

W tym okresie sadzimy także rośliny cebulowe, które kwitną późnym latem i jesienią takie jak np. mieczyki czy ziemowit. Należy pamiętać, że głębokość wsadzenia cebuli do ziemi powinna być trzy razy większa niż jej średnica.

Na wiosnę należy także wspomóc rośliny odpowiednim nawozem. Może to być nawóz mineralny w postaci płynu, granulatu, pałeczek lub proszku. Praktycznym pomysłem jest wykorzystanie granulatu o przedłużonym działaniu np. 6 miesięcy. Tym sposobem możemy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu przez cały okres wegetacji

Należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu. Zbyt duża jego dawka może doprowadzić do zniszczenia roślin.

Ważnym elementem przygotowania ogrodu do wiosny jest przeprowadzenie oprysków chroniących rośliny przed szkodnikami.

Należy pamiętać, że preparatów ochrony roślin należy używać zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu, a oprysk wykonywać sprawnym i przeznaczonym do tego celu spryskiwaczem. Ważne jest także, aby czynność tą przeprowadzić podczas suchej i słonecznej pogody oraz aby zabezpieczyć się specjalnym ubraniem przed kontaktem z preparatem.

Użycie chemii w ogrodzie powinno być jednak ograniczone do niezbędnego minimum. Stosujemy ją jedynie do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, z którymi nie możemy poradzić sobie innymi metodami np. mszycami, kwieciakami, owocówkami, przędziorkami oraz chorobami grzybiczymi. Chwastów czy larw chrząszczy możemy pozbyć się ręcznie, bez zbędnego używania środków chemicznych.

Na wiosnę bardzo ważne jest także, aby przyciąć odpowiednio drzewa i krzewy. Szczególnie należy pozbyć się tzw. wilków, czyli młodych pędów, które niepotrzebnie zagęszczają i zacieniają koronę. Zanim zdrewnieją można je nawet łatwo odłamać.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także