Oczka wodne - poradnik

Jak przygotować oczko wodne do jesieni?

oczko wodnePod koniec lata w zbiorniku wodnym zaczynają przeważać procesy rozkładu, co powoduje pogorszenie się jakości wody w sadzawce. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim dbać o całkowite usuwanie opadłych na  powierzchnię wody liści, gdyż gnijąc będą one zakwaszały zbiornik. Oprócz usuwania liści ważne jest także pozbywanie się uschłych części nadziemnych roślin. Oprócz tych działań można także zastosować Biopreparat Trigger-3, który szybko pozwoli osiągnąć w oczku wodnym równowagę biologiczną. Pamiętajmy też, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesiennym aktywność ryb także ulega obniżeniu, dlatego można zmniejszyć ilość dostarczanego im pokarmu. Zbyt duża jego ilość może gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Jak eksploatować pompę wodną?

pompa wodnaSposób eksploatacji pompy wodnej zależy
w dużej mierze od jej rodzaju. Dokładną instrukcję użytkowania dołącza zatem
w każdym przypadku do urządzenia – jego producent. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad użytkowania pomp, których stosowanie pozwala wydłużyć żywotność urządzeń. Przede wszystkim, w porze zbliżających się mrozów, należy pamiętać o zabezpieczeniu pompy przed zamarznięciem. Robi się to przeważnie – stosując warstwę izolacji ze styropianu. Konieczne jest również zwracanie uwagi na to, aby pompy nie zadławić. W powyższym celu zawsze należy najpierw otwierać wypływ wody,
a dopiero następnie uruchamiać pompę. Do pomp samozasysających, przed pierwszym ich użyciem  - trzeba nalać wody.

Jak zbudować pomost?

pomost nad jezioremPrace związane z budową pomostu nie są wcale skomplikowane i każdy zapalony majsterkowicz może je wykonać sam. Wystarczy zgromadzić odpowiedni rodzaj drewna, gwożdżę do zbijania konstrukcji i posiadać kilka podręcznych narzędzi. Niezbędne będą: piła, siekiera, młotek i solidny młot do wbijania pali w grunt. Najlepsze drzewo na pomost to dąb lub akacja. Obydwa gatunki są odpowiednio twarde, a dodatkowo dąb posiada właściwość samo konserwowania się w wodzie. Zaostrzone pale należy solidnie osadzić w dnie jeziora i zastosować łączenia z leśnych żerdzi, wzmocnione dodatkowymi poprzeczkami. Na konstrukcji tej mocuje się deski, które są pokładem naszego pomostu. Podczas ich montażu warto zachować zdrowy rozsądek i nie kłaść ściśle jednej, przy drugiej. Rozwiązanie takie może się wydawać praktyczne, ponieważ w pomoście nie będzie dziur, ani szpar. Jednak, skonstruowana w ten sposób budowla nie posłuży nam długo. Woda nie będzie bowiem miała możliwości spadku, przez co deski zaczną gnić, a czasie letnich upałów – będą się rozsychały.

Zobacz także