Prace w ogrodzie - poradnik

Jak przygotować miejsce pod drzewka iglaste?

iglaki w ogrodzie (fot. Michał Jutrzenka)Drzewa iglaste można sadzi co 3 do 5 m, krzewy – gęściej – co 1 do 3 m. Wybrane miejsce trzeba oczyścić z chwastów. Następnie należy wykopać dołek – ok. dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Zagłębienie wypełniamy ziemią, najlepiej zmieszaną z kompostem lub torfem. Wkładamy roślinę i obsypujemy ziemią, mocno ją ubijając. Sadzonki należy przed posadzeniem podlać. Dobrą metodą jest też wlanie wody do wykopanego dołka. Kiedy wsiąknie w ziemię, wsadzamy drzewko i zasypujemy. Nowo posadzone drzewka trzeba podlewać, dobrze jest też zraszać je (rano i wieczorem).

Popiół drzewny - wykorzystanie

popiół z kominka
Popiól drzewny można wykorzystać w ogrodzie.
Nie wszyscy wiedzą, że popiół powstały ze spalania drewna w domowym kominku można praktycznie wykorzystać. Popiół nadaje się tak do posypywania oblodzonych nawierzchni wokół domu, jak i do ochrony roślin przed mrozem oraz ich nawożenia. Można mieszać go z glebą poprzez rozsypywanie po jej powierzchni, ale lepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy popiół zostanie dosypany do kompostownika. Wówczas, przy prawidłowym sporządzeniu kompostu – można zupełnie za darmo pozyskać pełnowartościowy i ekologiczny nawóz do ogrodu lub na działkę. Ponadto, popiół bywa także stosowany do zwalczania ślimaków. W tym jednak przypadku jest skuteczny jedynie do pierwszych opadów deszczu.

Ogrodzenie drewniane – czy to dobry pomysł?

drewniane ogrodzenieDrewno stosuje się na ogrodzenia od bardzo dawna. Drewniane płoty kojarzone są przeważnie z krajobrazem wiejskim, ponieważ niegdyś właśnie tam najczęściej takie stawiano. Aktualnie drewniane ogrodzenie niekoniecznie musi być wykonane z prostych sztachet. Można zrobić je też desek lub z bali. Trzeba jednak pamiętać, że drewno jest surowcem trwałym jedynie pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania go i późniejszego konserwowania oraz dbałości o nie. Istnieją inne, lepsze materiały, z których można wykonać ogrodzenie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powstało  ono właśnie z drewna. Drewno doskonale komponuje się ze słupami z cegły lub z kamieni naturalnych.

Zobacz także