Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak przygotować lilie wodne do zimy w oczku wodnym?

lilie wodneGrzybienie są roślinami, które najlepiej zimują w miejscu, w którym są posadzone - jeśli oczywiście odpowiednio je do tego przygotujemy. Ważne jest aby przed zimą oczyścić porządnie oczko wodne, ale nie ma konieczności spuszczania z niego wody. Warto wiedzieć, że oczka, które są wykładane folią dobrze jest przykryć, by lód jej nie poniszczył, natomiast nie robimy tego zbyt wcześnie, żeby nie doprowadzić do niedoboru tlenu w wodzie. Jeśli jednak nasz zbiornik jest bardzo mały, bądź chcemy go osuszyć, wtedy przykrywamy rośliny styropianem, warstwą liści, folią bądź matami słomianymi. Należy pamiętać, że niektóre gatunki lilii wodnych nie lubią bardzo niskich temperatur  i wtedy powinniśmy umieścić je w szklarni lub ogrodzie zimowym w temperaturze do 5°C.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

Migdałek trójklapowy
Migdałki pięknie kwitną wiosną.
Migdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także