Pielęgnacja roślin - poradnik

Jak przycinać krzewy owocowe?

maliny
Pędy słabsze i starsze (4-5 lat) wycinamy tuż przy ziemi tak, by na ich miejsce mogły pojawić się zdrowe i silne odgałęzienia gwarantujące dobry plon latem.
Pędy jednoroczne porzeczek czerwonych i białych należy obciąć 50 cm nad ziemią, aby na wiosnę mogły się dobrze rozkrzewić. Wynika to z tego, że krzewy te owocują głównie na krótkopędach w przeciwieństwie do np. porzeczki czarnej.
Dwuletnie pędy malin powinniśmy całkowicie usunąć, gdyż owoce pojawiają się jedynie na zeszłorocznych.
Po obcięciu pędów krzewów lub drzew, ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć ranę przed wniknięciem czynników chorobotwórczych. Do tego celu można użyć farby emulsyjnej z dodatkiem składnika przeciwgrzybicznego lub wszelkiego rodzaju specyfików dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jak uprawiać kabaczek?

kabaczek
Kabaczek należy do rodziny dyniowatych i jest warzywem lekkostrawnym o łagodnym smaku. Warto wiedzieć, że jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera beta-karoten, żelazo, fosfor, prowitaminę A i witaminę C. Kabaczek można przyrządzić na kilkanaście sposobów. Świetnie sprawdza się jako składnik leczo, jako dodatek do duszonego mięsa, faszerowany, czy też panierowany w bułce tartej lub cieście. Kabaczek nie jest trudny w uprawie, preferuje jednak miejsca o podłożu próchniczym, żyznym. Najlepiej zasiać go w drugiej połowie maja. Warto wiedzieć, że kabaczek możemy również uprawiać w doniczce, np. na tarasie lub balkonie. Pamiętać należy, że dyniowate nie lubią przesadzania, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając miejsce do ich uprawy.

Jak uprawiać migdałek pełnokwiatowy?

migdałekMigdałek występuje jako krzew, bądź też szczepiony jako niskie drzewko. Jest to przepiękna roślina o ładnych, różowych kwiatach, podobnych do małych różyczek. Migdałek zakwita pod koniec kwietnia lub w maju, pokrywając dość gęsto gałązki małymi kwiatkami. Preferuje on miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów o podłożu żyznym, dość wilgotnym i wcześniej uprawianym. Nie lubi natomiast gleby piaszczystej, gliniastej i podmokłej. Migdałek nie znosi mrozu, dlatego warto okryć go słomą lub usypać kopczyk ziemi nad korzeniami. Przy pielęgnacji tego krzewu ważne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy co 3-4 lata.

Przeczytaj: Migdałek - ozdobny krzew liściasty o bujnym kwiatostanie

Zobacz także