Prace w ogrodzie - poradnik

Jak przesadzać rośliny?

  • rośliny doniczkoweDoniczki, w które przesadzamy roślinę powinny mieć średnicę o 2 cm większą od poprzedniej, dzięki temu będzie zapewniona wystarczająca przestrzeń do rozwoju korzeni.
  • Kilka godzin przed przesadzaniem należy roślinę obficie podlać. Następnie nakłuwamy nożem ziemię tuż przy ściankach donicy, po czym uderzamy nią dosyć mocno i wysuwamy bryłkę korzeniową.
  • Czyścimy korzenie z nadmiaru starego podłoża. Delikatnie rozdzielamy je.
  • Nową doniczkę wykładamy drenażem i wysypujemy do niej niezbyt grubą warstwą świeżej ziemi. Bryłkę korzeniową starannie układamy w nowym miejscu i podsypujemy ziemią z każdego boku. W celu dobrego ułożenia się nowego podłoża należy kilkakrotnie stuknąć doniczką o twarde podłoże.
  • Na wierzch dosypujemy ziemię bogatą w składniki mineralne, doniczkę wypełniamy do poziomu pół centymetra poniżej krawędzi doniczki. Przy krawędzi doniczki robimy niewielki rowek, w którym ma zbierać się woda po podlaniu.
  • Na koniec roślinę obficie podlewamy i stawiamy doniczkę w ciepłym i jasnym miejscu.

Jaką wybrać kosiarkę?

kosiarkaNa rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kosiarek, które różnią się od siebie zarówno ceną jak i materiałami, z których zostały wykonane, wyposażeniem oraz rozwiązaniami technicznymi. Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zastanowić się do czego będzie nam służyć, gdyż nie zawsze potrzebujemy tych z najwyższej półki. Może okazać się, że do naszych potrzeb wystarczy podkaszarka, która świetnie nadaje się do małych trawników, czy koszenia trawy przy murkach, pomiędzy krzewami lub w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. Jeśli mamy jednak spory ogród wtedy warto zdecydować się na kosiarkę. Warto wiedzieć, że kosiarki z napędem ręcznym nadają się do regularnego koszenia trawników mających do 50m2 oraz na dość równym terenie. Ich dużą zaletą jest na pewno cena. Nieco droższe, ale też bardziej wydajne są kosiarki z napędem elektrycznym, którymi możemy pracować na powierzchni do 500m2. Wadą ich jest to, że muszą być stale podłączone do źródła zasilania. I ostatnim rodzajem są kosiarki spalinowe. Są najdroższe, najgłośniejsze, ale też bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na dużej powierzchni, jak i nierównym terenie, z trawą wysoką i mokrą.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

ogród zimąKiedy zaczynają się chłodne dni, warto zainteresować się roślinami, które mamy w naszym ogrodzie i zorientować się, które z nich będą wymagały szczególnej ochrony przed zimą. Pamiętajmy, że część roślin może wymagać wykopania ich z ziemi i przeniesienia do pomieszczeń, część trzeba będzie okryć, a niektóre zniosą zimę bez większej ochrony. I tak np. byliny, których część naziemna zamiera, najlepiej jest okryć ściółką, słomą, liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych. W przypadku młodych drzewek i krzewów najlepiej ochronić je poprzez owinięcie słomą lub matami bambusa. Wyjątkiem będą tu chociażby krzewy róż, które najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie na nasady pędów kopczyków ziemi. Do ochrony roślin niewielkich rozmiarów i pojedynczych możemy wykorzystać specjalne klosze, które kupimy w sklepie ogrodniczym.

Zobacz także